Częstochowa – miasto możliwości

Z czym nam się kojarzy Częstochowa? Niewątpliwie z Jasną Górą. Ale klasztor paulinów to nie jedyna miejsce godne odwiedzenia w tym jakże interesującym mieście. Coś o tym wiedzą nie tylko turyści z Polski i zagranicy, ale również inwestorzy i liczni przedsiębiorcy, którzy zakładają tu swoje firmy. Coraz częściej mówi się o Częstochowie jako o mieście niemałych możliwości.

Babinicz i obrona klasztoru

Częstochowa to ośrodek miejski o bogatej i dość burzliwej historii. Z podręczników historii znamy mężną postawę paulinów oraz sprzymierzeńców podczas obrony klasztoru przed szwedzkim Potopem. Historia ta zainspirowała samego Henryka Sienkiewicza. W jednej części Trylogii głównym bohaterem jest Andrzej Kmicic. Początkowo słynie w okolicy jako zabijaka i awanturnik, który jeśli chce czegoś osiągnąć, nie przebiera w środkach.

Tymczasem, jak przebywa do Częstochowy, przemienia się duchowo. Żeby to podkreślić, a także nie kojarzyć się źle, przedstawia się jako Babinicz. Bierze udział w przygotowaniu klasztoru do oblężenia, następnie odgrywa kluczową rolę podczas szwedzkich ataków. Wreszcie po wielu zwrotach akcji upokorzeni Szwedzi się wycofują.

Oczywiście Sienkiewicz nie był historykiem, a postać Kmicica-Babinicza i jej losy – choć oparta na rzeczywiście istniejącym człowieku – zostały stworzone mocą pisarskiej fantazji.

Przyszłość dla Częstochowy

Można powiedzieć, że obrona klasztoru jak i inne wydarzenia z poprzednich wieków należą do historii. Owszem , ale ta historia wciąż jest żywa, o czym mówią nam liczne zabytki, których możemy uświadczyć w różnych miejscach Częstochowy. Spacerując zadbanymi uliczkami w okolicach rynku, co krok na nie natrafiamy.

Jednocześnie warto wiedzieć, że miasto to ma jeszcze drugie oblicze. Oblicze prężnie się rozwijającego ośrodka. Świadczą o tym choćby wciąż powstające firmy.

Przedsiębiorcy zastanawiają  się, jak dotrzeć z ofertą do jak największej liczby klientów. Okazuje się, że mogą to zrobić poprzez pozycjonowanie w Częstochowie.