Jak zmienić pracę

Każdy chociaż raz w życiu miał miał chwilę zwątpienia i przez jego umysł przebiegła myśl “Pora zmienić pracę”. Tylko nieliczni podjęli się jednak wyzwania i zaczęli rozglądać się za czymś nowym. Dlaczego tak niewiele osób decyduje się odejść, gdy zaczyna im nie pasować obecna praca? Może to wynikać ze strachu i frustracji związanej z długimi poszukiwaniami, kolejnymi rozmowami kwalifikacyjnymi oraz odmowami. Jednak nie ma co się męczyć i czekać na moment, gdy czara naszej goryczy się przeleje.

Jak zmienić pracę na lepszą

Dzwoni budzik, Ty otwierasz oczy i na samą myśl o kolejnym dniu w pracy masz zawroty głowy. Nie ma chyba nic gorszego niż niechęć oraz obrzydzenie do miejsca, w którym spędzamy ponad połowę każdego dnia. Kiedy zamykasz za sobą drzwi mieszkania czujesz podenerwowanie i rozdrażnienie, a przecież jeszcze niedawno nie czułeś się tak wcale!

Niegdyś każdy dzień przynosił masę nowych wyzwań, a Twój zapał do pracy pozwalał działać na najwyższych obrotach przez 8 godzin, niezależnie od tego co musiałeś wykonać. No i najważniejsze – niegdyś satysfakcja była najlepszym remedium na każde zło. Nim podejmiesz decyzję o rezygnacji z obecnego stanowiska zastanów się czym tkwi problem. Czy chodzi o Twoją relację z pracodawcą, a może rozwiązaniem będzie zmiana otoczenia (biurka lub kolegów z biura) albo stanowiska.

Toksyczna praca

Zauważyłeś niepokojące zachowania w pracy, które wydają Ci się toksyczne? W takim razie nie zastanawiaj się nad zmianą stanowiska – tylko po prostu to zrób. Twój czas oraz energia, którą poświęcasz na przebywaniu w nieodpowiednim dla Ciebie miejscu, mogłaby być przecież spożytkowana na zadania dające satysfakcję. Niestety bardzo często zdarza się tak, że pracownik rezygnuje ze swojego stanowiska, gdy pęka ostatnia nić trzymająca go w danym miejscu. Nie bój się podejmować ryzyka, ponieważ w ten sposób nigdy się nie dowiesz, czy w innym miejscu nie mogłoby być lepiej.

Kiedy odejść z pracy

Nie czekaj na odpowiedni moment, ponieważ taki może nigdy nie nadejść. Czekanie na ostateczny bodziec sprawi, że w ten sposób nigdy nie odejdziesz i już zawsze będziesz żałować, że nie zrobiłeś tego wcześniej. Nie zamykaj się na propozycje tylko aktywnie poszukuj stanowiska gwarantującego Twoje oczekiwania. Nie bądź przy tym zbyt impulsywny i nie rzucaj wszystko na raz, tylko dlatego, że coś poszło nie po Twojej myśli.

Przed podjęciem decyzji oszacuj ryzyko, którego się podejmujesz. Zrywanie umowy nie będzie mądrą decyzją, jeśli akurat współmałżonek czy partner stracił pracę, a wy spodziewacie się dziecka lub dopiero co zaciągnęliście kredyt. I chociaż Twoje samopoczucie w danej firmie jest bardzo ważne, to podejmowanie decyzji pod wpływem chwili może być dla nas zgubne. Niestety decydując się na pracę w nowej firmie musimy wziąć pod uwagę fakt, że po okresie próbnym nasza umowa nie zostanie przedłużona. Lub co gorsza atmosfera tam panująca sprawi, że sami położymy wypowiedzenie na biurku szefa.

Zmiana w pracy

Jeśli Twoja sytuacja życiowa póki co jest nie pewna, a stres związany z różnymi problemami daje się we znaki, lepiej nie rezygnować z pracy zbyt pochopnie. Poczekaj na moment, gdy wszystko się ustabilizuje i będziesz mógł na spokojnie poświęcić czas na poszukiwanie nowego stanowiska. Jak mówi stare powiedzenie – lepiej zapobiegać niż leczyć. Zauważyłeś u siebie objawy wypalenia zawodowego? Zacznij działać, by nie musieć się zwalniać! Może po dłuższym urlopie okaże się, że właśnie tego potrzebowałeś.