Jakie książki czytać

Samo czytanie jest bardzo przyjemną czynnością, jednak zmienianie książek jak rękawiczek sprawia, że nie skupiamy się na treści wystarczająco mocno. Wartości płynące z poszczególnych dzieł umykają nam, a tytuły stają się jedynie ciągiem znaków, które wykreślamy ze swojej listy. Ale jeszcze gorsze od pobieżnego “przeglądania” książek, jest nieczytanie ich wcale. Osoby, które nie sięgają po literaturę czy poezję zazwyczaj już we wczesnych latach zostały zniechęcone do czytania. Winić za to można szkołę lub opiekunów traktujących czytanie jako przymus, a przecież nic tak nie rozwija wyobraźni oraz zasobu słów, jak dobra książka.

Oczywiście nie każdy ma takie podejście i to właśnie dla ciebie – osoby czytającej z zapałem wielkie dzieła, osoby chcące przeczytać niezapomnianą powieść, czy kogoś niezdecydowanego powstał ten wpis.

Dlaczego warto czytać książki

Za największy plus czytania uważa się rozwój słownictwa oraz języka. To dzięki niemu możemy lepiej wyrażać własne myśli oraz lepiej zrozumieć innych. Jeśli czytasz książki posiadasz większą możliwość opisywania otaczającego cię świata, a co za tym idzie jesteś mniej agresywny, a twoja inteligencja wzrasta.

Czytanie książek ma również pozytywny wpływ na naszą wyobraźnię. To dzięki nim jesteśmy w stanie rozwiązywać codzienne problemy w niecodzienny sposób. Pamiętaj, że jeśli chcesz coś osiągnąć w życiu musisz zacząć myśleć inaczej niż wszyscy. Oczywiście nie można zapomnieć również o zbawiennym wpływie na naszą koncentrację i pamięć. To dzięki czytaniu jesteś w stanie spamiętać większą liczbę informacji, nawet tych mniej istotnych.

Doświadczenie i miliony przewertowanych stron sprawiły, że przez lata uzbierała nam się całkiem konkretna liczba książek, które warto przeczytać, dlatego też nie przedłużając przedstawiamy wam naszą listę.

  1. George Orwell “Rok 1984”. Antyutopia, w której Wielki Brat wciąż patrzy. Ze względu na rozwój technologii dzieło to szczególnie wydaje się przerażające.
  2. Harper Lee “Zabić drozda”. Książka, w której można doszukiwać się wielu odsyłaczy do współczesnego świata. Nienawiść do wszystkiego co inne osadzona w czasach, gdy człowiek zaczyna dojrzewać i kształtować swój światopogląd.
  3. Ray Bradbury “451 stopni Farenheita”. W stworzonym przez autora świecie obowiązuje całkowity zakaz czytania książek. Za złamanie zasad obowiązują srogie kary, jednak w tych ciężkich czasach, zawsze istnieje płomyk nadziei.
  4. Margaret Atwood “Opowieść podręcznej”. Los kobiet spoczywa w rękach mężczyzn. Przerażająca antyutopia, opierająca się na fundamentalnych poglądach.
  5. J.K. Rowling, seria o Harrym Potterze. Nie chce nam się wierzyć, że są na świecie ludzie, którzy jeszcze nie znajdą losów głównego bohatera i jego przyjaciół. Jest to niesamowita historia o przyjaźni, miłości i oddaniu, gdzie dobro zawsze zwycięży ze złem.

Oczywiście istnieje wiele książek, które równie mocno zasługują na zaszczytne miejsce na naszej liście, jednak kierowaliśmy się przede wszystkim własnymi odczuciami. Obecny czas pozwala nam na chwilę wytchnienia, więc może warto spożytkować ten czas na przeczytanie książki?