Witamina B – wszystkie jej zalety

witamina B

Do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu potrzebujemy różnych witamin i składników aktywnych. Jednym z nich jest witamina B, która ma wiele pozytywnych cech wpływających na stan naszej cery. Do najważniejszych jej typów zaliczyć możemy witaminę B3 i B5. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tych wyjątkowych składnikach, koniecznie sprawdź nasz dzisiejszy artykuł.

Witamina B3 – dlaczego jest dla nas taka ważna

Witamina B3 odpowiedzialna jest za delikatne stymulowanie syntezy kolagenu oraz kwasu hialuronowego. Tym samym poprawiając ujędrnienie i nawilżenie skóry. Ma ona również działanie przeciwtrądzikowe, przy czym nie tylko reguluje ilość wydzielanego sebum, ale również zwęża pory. Jest ona również odpowiedzialna za ujednolicenie kolorytu skóry i zapobiega tworzeniu się nowych przebarwień. Witamina B3 wpływa również na wzmocnienie bariery lipidowej, co przekłada się na mniejszą skłonność do podrażnień.

Prowitamina B5 – d-panthenol

D-panthenol wykorzystywany jest w produktach skierowanych na pielęgnację skóry, włosów oraz paznokci. Witamina B5 ma za zadanie nawilżać oraz łagodzić podrażnienie. Ma również pozytywny wpływ na wzrost syntezy lipidów skórnych, przy czym wzmacnia ona barierę ochronną i zmniejsza utratę wody przez naskórek. Efektem stosowania kosmetyków z d-panthenolem jest miękka i elastyczna skóra.

Stosując witamine B5 na włosy, możemy spodziewać się efektu tafli, ponieważ nasze włosy będą błyszczeć oraz łatwo się rozczesywać. Natomiast w przypadku paznokci, nasza płytka będzie nie tylko odżywiona, ale również wzmocniona.

Niacynamid, czyli witamina B3

Jeśli walczysz z przebarwieniami i żaden do tej pory kosmetyk nie pomógł Ci ich zniwelować, koniecznie zdecyduj się produkt z wysokim stężenie witaminy B3.

Za przebarwienia skórne uważa się nagromadzone skupiska melaniny, czyli barwinków skóry. Melanina powstaje w melanocytach, gdzie pod postacią melanosomów jest transportowana do komórek naskórka. Za przyczynę powstawania przebarwień uznaje się zaburzenia pracy melanocytów, która prowadzi do nadmiernego magazynowania melaniny i upośledzenia procesów jej rozkładu. Niacynamid będzie dobrym rozwiązaniem zarówno w przypadku przebarwień posłonecznych, pozapalnych jak i tych, związanych ze starzeniem się skóry.

Oprócz pozytywnego wpływu na redukcję przebarwień, witamina B3 ma również wiele innych zalet. Zaliczyć można do nich przede wszystkim:

  • walkę z objawami trądziku,
  • regulację wydzielanego sebum,
  • zmniejszenie widoczności zmarszczek,
  • pobudzenie syntezy kolagenu,
  • poprawę właściwości bariery naskórka, stymulację ceramidów.

D-panthenol – prowitamina B5, która łagodzi podrażnienia

D-panthenol najczęściej można spotkać w kosmetykach łagodzących rumienie oraz oparzenia słoneczne. Jest on również świetnym produktem, który sprawdzi jesienią i zimą, gdy nasza skóra jest narażona na dodatkowe przesuszenie i podrażnienie.

Ma on również wpływ na inne procesy istotne dla naszego zdrowia i urody skóry:

  • wzmocnienie bariery ochronnej skóry,
  • przyspieszenie gojenia i łagodzenia podrażnień,
  • stymulacja podziału komórek naskórka oraz tworzenie nowego w miejscach, gdzie doszło do uszkodzeń lub ubytków naskórka,
  • nawilżenie i zmiękczenie naskórka, poprawienie struktury naskórka

Jak widzisz, witamina B3 i 5 jest niezwykle ważnym składnikiem, który pomaga w przypadku wielu schorzeń skórnych. Stosowanie tych składników wpływa nie tylko pozytywnie na skórę, ale również na włosy, czy paznokcie. Produkty bogate w nie są świetnym sposobem na nawilżoną i pozbawioną przebarwień skórę.