Cera wrażliwa – jak o nią dbać

cera wrazliwa

Pod hasłem cera wrażliwa kryje się potoczna nazwa skóry płytko unaczynionej, która jest skłonna do nadmiernej reakcji na wiele czynników, co może prowadzić do częstych wizyt u dermatologa. Wielu lekarzy mówi o wzroście liczby osób zmagających się z tym problemem na przestrzeni ostatnich dekad. Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za stan cery jest zanieczyszczone środowisko, niższa wartość żywności spożywczej, mocne detergenty, stres oraz używki. Ze względu na swoje uwrażliwienie, cera ta wymaga specjalnej pielęgnacji po to, by zminimalizować objawy oraz uniknąć pogłębienia zmian. Jak dbać o wrażliwą cerę? Tego dowiesz się z dzisiejszego wpisu.

Cera wrażliwa – charakterystyka

Każdy posiadacz wrażliwej cery dobrze wie, że w ich codziennej pielęgnacji nie powinno być kosmetyków z dużą ilością substancji zapachowych, silikonów oraz konserwantów. Niestety nawet tak prosta czynność jak mycie twarzy twardą wodą sprawia, że na skórze pojawia się podrażnienie. Oprócz tego na jej stan wpływa nadmiar UV, zmiany temperatur oraz suche powietrze spowodowane klimatyzacją. Warto wspomnieć, że na stan naszej cery mocny wpływ ma również alkohol i potrawy, które spożywamy – szczególnie te pikantne.

Mając do czynienia z cerą wrażliwą należy zwrócić uwagę na to kiedy pojawiają się konkretne zmiany. Taka obserwacja pozwoli nam wykluczyć ewentualne alergie. Przyczyn powstawania przeróżnych stanów zapalnych na naszej cerze może być wiele. Prowadzić do nich mogą preparaty przez nas stosowane w codziennej pielęgnacji, spożywane produkty oraz okresy pylenia niektórych roślin.

Do najczęstszych objawów skóry wrażliwej należą:

  • wysypka,
  • świąd,
  • obrzęk,
  • łuszczenie,
  • suchość,
  • pieczenie,
  • zaczerwienienie,
  • uczucie ściągnięcia.

Niestety posiadacze skóry wrażliwej bardzo często borykają się również z poważnymi schorzeniami dermatologicznymi, do których zaliczyć można AZS (atopowe zapalenie skóry), trądzik różowany oraz ŁZS (łojotokowe zapalenie skóry).

Pielęgnacja skóry wrażliwej

Skóra wrażliwa bywa bardzo kapryśna. Ze względu na swoją nieprzewidywalność, ciężko kreślić, czy rano nie wstaniemy z podrażnieniami lub nowym uczuleniem. Jeśli chcemy zadbać o naszą delikatną cerę, musimy wprowadzić kilka zasad do codziennej pielęgnacji, ponieważ tylko dzięki odpowiedniemu działaniu uda nam się wyprowadzić ją na właściwe tory.

Dbanie o wrażliwą cerę opiera się przede wszystkim na delikatności. Zarówno, jeśli mówimy o stosowanych przez nas kosmetykach jak i całym procesie pielęgnacyjnym. Dlatego też zapomnij o peelingach mechanicznych, czy ręcznym oczyszczaniu twarzy. Każda dodatkowa ingerencja w delikatną strukturę skóry może doprowadzić do jej nadwyrężenia.

W Twojej codziennej pielęgnacji powinny znaleźć się kosmetyki bogate w oleje, które zmiękczają i nadają skórze jedwabistej miękkości. Staraj się wybierać kosmetyki z serii odżywczych lub naprawczych, które pomogą odbudować nadszarpniętą barierę lipidową Twojej skóry.