Nietypowe rodzaje znieczulenia u stomatologa

Wizyty u dentysty wielu osobom kojarzą się z bólem i nieprzyjemnym zabiegiem. Dotyczy to głównie najmłodszych, u których strach przed stomatologiem skutecznie zniechęca do wizyt u tego specjalisty. Największy strach budzi strzykawka ze znieczuleniem, którą obecnie zastępuje się bardziej nowoczesnymi metodami.

Znieczulenie przy pomocy sprayu chłodzącego

Podczas najmniej bolesnych zabiegów stomatolog może wykorzystać znieczulenie miejscowe, aplikowane na powierzchnię dziąsła. Podawany w ten sposób środek występuje w postaci żelu lub sprayu, który chłodzi i znieczula wybrane miejsce. Zaletą jest również to, że po takim znieczulenie jama ustna nie jest odrętwiała. Do wad natomiast należy mała efektywność takiego znieczulenia – nie pomoże ono w przypadku bólu o dużym nasileniu.

Sedacja wziewna – czyli gaz rozweselający

Sposobem na znieczulenie całej jamy ustnej i całkowite pozbycie się lęku przed zabiegiem jest sedacja wziewna. Po podaniu gazu rozweselającego pacjent jest do pewnego stopnia odurzony i odprężony, zwiększa się również tolerancja na ból. I choć ta metoda ma wielu przeciwników, sedacja jest dość bezpieczna, a odurzające efekty ustępują po ok. 30 minutach. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku dzieci, które panicznie boją się stomatologa i strzykawek. Ze względu na możliwość wystąpienia halucynacji, gazu nie powinno stosować się u osób z zaburzeniami psychicznymi.

Nowoczesna metoda “Wand”

O nowoczesnej metodzie “Wand” słyszy się niewiele, choć jest ona powszechnie stosowana w gabinetach stomatologicznych na całym świecie, w tym również w Polsce. Jest ona odpowiedzią na potrzeby dzieci – twierdzi stomatolog z Opola (http://stomatologdentystaopole.pl/) – u których zastosowanie strzykawki przy znieczuleniu powoduje ból i wywołuje przerażenie. Przy tej metodzie dziecko nie widzi igły, co minimalizuje stres. Dodatkowo znieczulenie podawane jest powoli, przez co pacjent nie odczuwa uczucia “wypełniania” dziąsła. Ból nie jest odczuwany również po samym wkłuciu, a dzięki specjalnemu środkowi metoda ta nie powoduje odrętwienia i nie pozbawia czucia.

W każdym razie na pewno warto poinformować się w tych sprawach u zaufanych dentystów.