Rola mandali i obrazów energetycznych

mandala i obraz energetyczny

Rola mandali i obrazów energetycznych

Nasz świat pogrąża się w chaosie, trudno nam znaleźć stały punkt zaczepienia. To, co napełniało spokojem naszych przodków, nadawało ich życiu sens, dla nas często jest mało wartościowe. Dlatego z taką chęcią zwracamy się w stronę praktyk Dalekiego Wschodu. Już w poprzednim wieku wielcy uczeni, jak choćby Carl Gustav Jung czy Mircea Eliade sięgnęli do dawnych mitów i rytuałów i przybliżyli je nieco ludziom Zachodu.

Dziś ciekawią nas mandale oraz obrazy energetyczne. Postaramy się przybliżyć Wam nieco te terminy i wskazać na ich wzajemne podobieństwa.

Mandala – porządkowanie świata

Mandale wywodzą się z buddyzmu tantrycznego, czyli odłamu religii czy – jak niektórzy chcą – filozofii, światopoglądu zapoczątkowanego przez Siddharthę Gautamę. W tradycyjnym ujęciu przyjmuję formę kwadratu wpisanego w koło. Figury te współtworzą harmonię. Koło odpowiada za niebo, sferę niebiańską, natomiast kwadrat to rzeczywistość ziemska, wobec tego także i człowiek. Rysowanie mandali jest porządkowaniem świata, godzeniem ze sobą jego przeciwieństw.

Dla osoby postronnej, niewtajemniczonej, mandala może jawić się jako element dekoracyjny, wprawdzie bardzo misterny, lecz bez większego znaczenia. Niektórzy – goniąc może za modą – dekorują mandalami ściany swoich wspaniałych domów. Jednak są i tacy, którzy widzą w mandalach coś głębszego. Wiedzą, że pełni ona ważną rolę przy medytacji.

W każdym razie samo patrzenie na kunsztowne mandale przynosi nam spokój i odprężenie. Są przecież diagramami, które stawiają czoło chaosowi.

Obrazy energetyczne – energia na płótnie

Dużo podobieństw do mandali wykazują obrazy energetyczne. Wiąże się to nie tylko z ich wyglądem, ale przede wszystkim z metodą powstawania. Tworzone są bowiem także w sposób intuicyjny. Nie są ściśle związane z żadną religią czy prądem filozoficznym. Cieszą się popularnością zarówno wśród wyznawców różnych religii, jak niewierzących.

Są harmonijnym wytworem, kształty współgrają z kolorystycznymi tonami. Również ich nazwy nie są przypadkowe. Stąd na przykład płótno “Wyzwolenie” przynosi Ci wyzwolenie duchowe, jeśli bardzo go potrzebujesz. Patrzenie na obraz energetyczny jak i przebywanie z nim w pomieszczeniu wyzwala w człowieku dobroczynne, pozytywne emocje. Energia, która krąży w jego ciele, oczyszcza się.

Aby przygotować ten artykuł, zwłaszcza część poświęconą obrazom energetycznym, opieraliśmy się przeważnie na materiałach ze strony: https://bialylotos.opole.pl/obrazy-energetyczne/.