Pomysły na kreatywne zabawy z dzieckiem

Każdy rodzic wie, jak ważne jest, by spędzać wartościowy czas z dzieckiem. Oglądanie telewizji nie wchodzi przecież w grę. To nudne i w żaden sposób nie rozwija dziecka. Dużo lepiej jest spędzać wspólne chwile w sposób kreatywny. Oto kilka pomysłów na kreatywne zabawy z dzieckiem.

Lepienie figurek

Dzieci uwielbiają rzeźbić. Można do tego celu wykorzystać plastelinę, modelinę, gotowe masy na bazie gliny lub przygotować masę solną. Domowa masa solna jest bardzo tania i wydajna. Po zabawie bez żalu można ją wyrzucić do śmietnika. Przepis na najprostszą masę solną to szklanka soli, szklanka mąki i odrobina wody. Najlepiej jest dodawać ją po trochu, bardzo małymi porcjami, aż do uzyskania pożądanej konsystencji. Masa solna powinna być w dotyku podobna do ciastoliny. Można z niej ulepić właściwie wszystko. Po wyschnięciu można ją pomalować na dowolny kolor. Można też ją oklejać. Możliwości jest wiele. Wystarczy tylko uruchomić wyobraźnię i dać się jej ponieść.

Wycinane serwetki

Świetną zabawą kreatywną z dziećmi jest tworzenie wycinanek. Oczywiście, dziecko należy wyposażyć w bezpieczne nożyczki, czyli takie bez ostrego czubka. Serwetki można wycinać z chusteczek, serwetek papierowych, papieru do drukarki czy też papieru kolorowego. Arkusz należy złożyć na cztery części lub wielokrotność tej liczby. Następnie trzeba wycinać wzorki zgodne z własnym gustem. Ząbki, kółka, zygzaki… Ich całość będzie dobrze widoczna po rozłożeniu arkusza papieru.

Ozdabiane ramki do zdjęć

Można też namówić dziecko do wspólnego ozdabiania ramek na zdjęcia. Wystarczy wyposażyć się w najprostsze, drewniane ramki do zdjęć. Przydadzą się też farbki, brokat, naklejki i pisaki. Wszystko to można wykorzystać do tego, by ozdobić ramkę tak, by stała się wyjątkowa. Warto też zadbać o odpowiednie wypełnienie ramki. Może to być własnoręcznie wykonany obrazek, autoportret albo nawet odcisk rączki wyciśnięty w masie solnej. Najważniejsze jest to, że dzieło jest przygotowywane wspólnie i może być piękną pamiątką na długie lata.