Jak przygotować dziecko do przedszkola

Dni stają się coraz krótsze, a wieczory chłodniejsze. Co to może oznaczać dla nas? Zbliżający się wielkimi krokami koniec wakacji, a co za tym idzie – początek roku szkolnego i przedszkolnego. Dla jednych jest to powrót do starych znajomych i nawyków, o których na trochę zapomnieliśmy, a dla drugich rozpoczęcie całkiem nowego etapu. Każdy nowy etap może wzbudzać skrajne emocje zarówno u rodzica jak i u dziecka. Dlatego tak ważnej jest zachować spokój i przejść przez całą sytuację razem, bez wywierania presji na maluchu.

Pierwszy dzień w przedszkolu – rady dla rodziców

Bardzo ważne jest by każdy rodzic miał na uwadze fakt, że przygotowywanie do przedszkola nie dotyczy tylko dziecka, ale również rodziców. Wasz wpływ na nie jest ogromny i jeśli sami nie poradzicie sobie z rozstaniem z dzieckiem, ono nie będzie nigdy zaangażowane w 100% w czas spędzany poza domem.

Oczywiście na początku nie będzie łatwo oddać malucha, któremu przez kilka lat poświęcaliśmy czas 24/7. Każdy rodzic zna ten niepokój, gdy dziecko musi zostać oddane w obce ręce, ale nie wstydź się swojego strachu, łez oraz niepewności. Dziecko to skarb i to oczywiste, że chcesz by było mu jak najlepiej, jednak zmiany są nieuniknione. Tylko dzięki nim Twoja relacja z dzieckiem będzie mogło się rozwijać, a ono samo będzie miało szansę na poznanie całkiem nowego świata, dzięki któremu dziecko harmonijnie będzie wzrastać.

Nowy etap w życiu

Podjęcie decyzji o tym, by dziecko zaczęło uczęszczać do przedszkola nigdy nie jest łatwa, dlatego też nie bój się tego co będzie później. Najważniejsze jest pozytywne podejście do zmian, ponieważ tylko w ten sposób cała rodzina pokaże maluchowi, że przedszkole to bardzo dobre miejsce. Przede wszystkim kibicuj dziecku i trzymaj za niego kciuki i postaraj się nie używać przy nim zwrotów mówiących o tym, że czegoś się boisz lub nie lubisz.

Obecnie na rynku jest wiele poradników, w których psycholodzy doradzają rodzicom jak radzić sobie ze stresem i jak swój strach zmienić w coś pozytywnego.

Jak rozmawiać z dzieckiem o przedszkolu

Jak już wcześniej wspominaliśmy kibicowanie dziecku jest bardzo ważne, ponieważ dzięki temu wypracujesz w nim poczucie, że jest to dobra decyzja, a ono da sobie radę z każdą przeciwnością. Jakie tematy zacząć poruszać z dzieckiem nim poślesz je do przedszkola?

  • Przedstaw dziecku jak będzie wyglądał jego nowy plan dnia, o tym co będzie robił rano, po południu i wieczorem.
  • Postaraj się opowiedzieć dziecku o tym jak wyglądało Twoje przedszkole i opowiedz mu o najmilszych chwilach z tamtego okresu. Może poznałeś tam przyjaciela na całe życie, a może miłość swojego życia! Jeśli dziecko zobaczy, że dałeś sobie radę, to on z pewnością też będzie potrafiło.
  • Pokaż dziecku okolicę, w której znajduje się przedszkole.
  • Dowiedź się, czy w przedszkolu nie ma dni otwartych, dzięki którym dziecko pozna przedszkole, szatnie, sale i pozna opiekunki. Takie wyjście będzie również dobrym sposobem na uciszenie Twoich strachów.
  • Możesz też spróbować znaleźć bajki i książeczki o przedszkolu, dzięki którym w prosty i przyjazny sposób przekażesz dziecku jak może tam być.
  • No i chyba najważniejsza zasada dla każdego rodzica, które nie rozstawało się ze swoim dzieckiem nawet na kilka godzin – musisz to zmienić. Niezdrowe przywiązanie i zatrzymywanie dziecka pod kloszem nigdy nie jest dobrym pomysłem.

Przygotowanie dziecka do przedszkola

Chyba nie ma lepszego sposobu na przygotowanie Twojego maluszka do pierwszego dnia w przedszkolu jak poproszenie go o pomoc podczas pakowania i szykowania rzeczy na ten ważny dzień. Zabierz go ze sobą na zakupy, niech pomoże Ci wybrać rzeczy do wypraki – worek, kapcie, szczoteczka do zębów oraz piżamki sprawią, że dziecko będzie znało rzeczy. Postaraj się wokół całego procesu przygotowania wprowadzić przyjemną i szczęśliwą atmosferę. I chociaż wiemy, że wolałabyś by wszystkie nowe rzeczy były użyte dopiero pierwszy raz w przedszkolu, jednak pozwól dziecku na używanie ich już w domu.

Teraz pozostaje już tylko czekać na 1 września i pokazać przez ten czas maluchowi, że nie ma czego się bać.