Każda urodomaniaczka dobrze wie, że odpowiednie kosmetyki do cery potrafią zaleczyć wiele problemów skórnych, a pielęgnacja składa się z produktów o aktywnym działaniu. Kilku elementowy rytuał to nie tylko oczyszczanie, ale również nawilżanie i odżywianie cery. Jednym ze składowych planu pielęgnacyjnego, jest stosowanie tonika do twarzy. Dlaczego jest on dla nas tak ważny? W jaki sposób prawidłowo go aplikować? Na te i na inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.
Tonik, jaką pełni rolę w pielęgnacji?
O pozytywnym wpływie toniku na naszą cerę wiadomo od dawna, jednak czy zdajemy sobie sprawę z prawdziwej roli tego kosmetyku? Za główne działanie toniku uznaje się przywrócenie skórze odpowiedniego pH, które w naturalnych warunkach powinno wynosić od 3,5 do 5,5. Parametry te oznaczają kwaśny odczyn. Dzięki takiemu pH zapewnione zostaje prawidłowe funkcjonowanie skóry oraz równowaga mikrobiologiczna i działanie antybakteryjne.
Każdy produkt ma realny wpływ na zaburzenie naturalnego pH, w tym również żele do mycia twarzy, mleczka do demakijażu, a nawet zwykła woda. Zmiana odczynu z kwaśnego na zasadowy doprowadzić może do ryzyka zakażeń bakteryjnych, objawiających się pod postacią wyprysków, zmian trądzikowych oraz podrażnienia. Aby zapobiec niechcianym zmianom, powinniśmy pamiętać o stosowanie toniku.
Regulacja pH to nie jedyna funkcja tego kosmetyku. Ma on również za zadanie odświeżyć, załagodzić podrażnienia oraz doczyścić skórę po wykonanym demakijażu. Oczywiście nie jest on zastępczym rozwiązaniem dla oczyszczenia skóry żelem, mleczkiem lub płynem micelarnym.
Tonik powinno stosować się zarówno rano jak i wieczorem. Co ważne, można aplikować produkt również w ciągu dnia, jeśli tylko czujemy taką potrzebę. Jeśli zależy nam reaplikacji, powinniśmy zaopatrzyć się w kosmetyk w formie mgiełki.