Pomysł na biznes

W życiu każdego człowieka przychodzi moment, gdy przez myśl przechodzi mu pomysł, by rzucić obecną pracę i założyć własną firmę. A co, jeśli nasze senne marzenia mogłyby się stać prawdą? Jednak nim rozpoczniemy planowanie warto zadać sobie pytanie, czy będzie to praca naszych marzeń, czy się z niej utrzymamy i czy będzie ona przyszłościowa. Jeśli stoisz przed takim dylematym, proponujemy Ci zapoznać się z naszym artykułem. Znajdziesz w nim wszystkie plusy i minusy prowadzenia własnej działalności.

Własna firma – krok po kroku

Po pierwsze własna firma to niezależność. W momencie, gdy nasza działalność zostaje uruchomiona staje się ona źródłem naszego dochodu. Pamiętaj, że Twoje dochody będą uzależnione od tego w jakiej branży będziesz się poruszać. Kolejną ważną kwestią jest fakt, że sam ustalasz sobie godziny pracy oraz warunki realizacji danych projektów.

Zarejestrowanie firmy jest wieloetapowe. Swoją przygodę z własną działalnością rozpocznij o dowiedzenia się w Urzędzie Pracy, czy przysługuje Ci bezzwrotna dotacja. Przeważnie kwota ta wynosi od 19 000 do 24 000 zł. Są to pieniądze, za które możesz kupić potrzebny Ci sprzęt. Niestety prowadzenie firmy to nie tylko przyjemności, obowiązuje Cię wiele obowiązków. Na Twojej głowie będą opłaty ZUS i podatki. Musisz wiedzieć również o tym, że gdy w Twojej firmie zacznie przybywać pracowników, pojawią się również dodatkowe opłaty. Na szczęście oznacza to również, że nie wszystkie obowiązki będziesz musiał wykonywać sam. Pierwszą osobą, która powinna znaleźć się w Twoim zespole jest dobra księgowa czuwająca nad wydatkami firmy.

Plusy i minusy własnej działalności gospodarczej

Dylematy związane z prowadzeniem własnej firmy mogą sprawić, że podjęcie decyzji będzie trudniejsze niż mogłoby się wydawać. Dlatego aby ułatwić decyzję stworzyliśmy listę wszystkich za i przeciw.

PLUSY

  • Brak ograniczenia jeśli chodzi o czas pracy. Musisz martwić się jedynie terminami zleceń oraz płatności.
  • To Ty jesteś szefem.
  • Każde Twoje działanie wpływa na budowanie własnej marki.
  • Nie musisz martwić się o urlop. Sam podejmujesz decyzję o tym kiedy chcesz wyjechać.
  • Spełnienie marzeń o robieniu tego co sprawia nam największą frajdę.

MINUSY

  • Niestety własna działalność może równać się z fiaskiem i utratą całego kapitału, który w nią zainwestowaliśmy.
  • Nieregularne zarobki.
  • Duża ilość obowiązków oraz biurokracja.
  • Składki musisz odprowadzać sam.
  • Kwota emerytury uzależniona jest od kroków przez Ciebie podejmowanych.
  • Musisz pracować nawet, jeśli dzień uznawany jest za powszechnie wolny.

Jak widzisz, prowadzenie własnej działalności może wiązać się z taką samą liczbą pozytywów jak i negatywów. Każda podejmowana przez Ciebie decyzja powinna być mądrze przemyślana, ponieważ zamiast się wzbogacić, możesz stracić wszystko.

Nim rozpoczniesz planowanie sprawdź jakie usługi są najbardziej potrzebne na rynku i dostosuj swoje umiejętności do tych zapotrzebowań.