Czy przeznaczenie człowieka determinuje jego losy?

„Od wieków przygotowywało się dla ciebie to, cokolwiek cię spotkać może. A splot przyczyn splótł się od wieków na twe istnienie i jego przypadłości.” Te słowa autorstwa Marka Aureliusza pokazują, że ludzie od dawien dawna wierzyli w to, iż los człowieka zapisany jest na karcie życie od momentu urodzenia po jego kres. W jakim stopniu przebieg życia zdeterminowany jest przeznaczeniem?

Ważne są te dni, których jeszcze nie znamy

Idea przeznaczenia zakłada, że nie rodzimy się z tzw. carte blanche, lecz z w pełni zapisanym życiorysem. W myśl tej koncepcji nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć tego, co wydarzy się następnego dnia. Nasze plany i przewidywania mogą zostać przerwane nagłym splotem wydarzeń, który de facto był nam pisany.

Niemniej jednak koncepcja przeznaczenia nie wyklucza przyczynowości, a zatem nie należy ustawać w wysiłkach, jeżeli chcemy zmienić coś w naszym życiu. Tak, jak głosi tekst piosenki, wykonywanej przez Marka Grechutę: „ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy”. Przeszłości bowiem nie jesteśmy w stanie zmienić, a jedynie oczekiwać na to, co przyniesie przyszłość, jednocześnie czerpiąc jak najwięcej z dnia teraźniejszego.

Przeznaczenie człowieka a przebieg życia

Najgorsze, co może nam się przytrafić, to przejście swej ziemskiej wędrówki w poczuciu bezsensu i braku celu. Miotanie się pomiędzy jednym podejmowanym działaniem a drugim nie przynosi satysfakcji, a plany i założenia życiowe, które snujemy, mogą znacząco odbiegać od tego, co jest nam przeznaczone. Okazuje się więc, że odkrycie swego przeznaczenia jest przywilejem.

Konstatując zatem — przeznaczenie człowieka w pewnym stopniu determinuje jego losy i przebieg całego życia. Jeżeli wzniesiemy się ponad sztywne ramy i utarte schematy, dostrzeżemy istotę naszego prawdziwego „ja” i będziemy mogli wówczas podążać drogą naszego przeznaczenia, mając jednocześnie poczucie kontroli i rzeczywiste możliwości kierowania swoim losem.

Jak rozpoznać swoje przeznaczenie?

Z reguły ono samo daje nam o sobie znać. Przeznaczenie to nie tylko pojęcie nagłego zbiegu okoliczności i splotu wydarzeń, lecz także istota wewnętrznego „ja” każdego człowieka. Pojmowane w ten sposób przeznaczenie stanowi swego rodzaju życiowy kompas, który pozwala podążać właściwą drogą, by uzyskać wewnętrzną harmonię i spełnienie.

Bardzo często, pomimo tego, że osiągamy kolejne cele i sukcesy, nie jesteśmy do końca szczęśliwi w kreowanej przez siebie rzeczywistości.
Na podejmowane przez nas decyzje ma wpływ wiele zewnętrznych czynników, jak również otoczenie, w którym przebywamy. Nie zawsze jest to zgodne z prawdziwymi pragnieniami i drzemiącym w nas potencjałem.

Brak komfortu psychicznego i poczucie pustki to pierwszy impuls, który kieruje świadomość człowieka ku jego prawdziwemu przeznaczeniu. Warto wówczas zatrzymać się i wsłuchać we własne potrzeby. Rozwiązanie problemów i nakreślenie przyszłości najczęściej bowiem można znaleźć wewnątrz własnego umysłu. Tak właśnie można zdefiniować przeznaczenie, które determinuje ludzkie losy.