Klawiatura ergonomiczna

Wygodne stanowisko komputerowe to podstawa, jeśli spędzamy przed ekranem wiele godzin. Jednym z niezbędnych przedmiotów jest klawiatura, najlepiej taka która pozwoli nam zachować naturalną pozycję nadgarstków. Najodpowiedniejszym modelem, który spełni nasze wymagania będzie klawiatura ergonomiczna.

Ergonomia przy biurku

Prawidłowa pozycja ciała w czasie pracy przy komputerze wpływa nie tylko na komfort pracy, ale przede wszystkim zapobiega licznym dolegliwościom, do których najczęściej należą schorzenia układu mięśniowo – szkieletowego i wzroku. Jest to również aspekt, który traktuje się po macoszemu. Wszystko zależy od tego z jaką częstotliwością spędza się czas przed komputerem.

Sporadyczne korzystanie z komputera nie wymaga specjalistycznych urządzeń. Proste biurko, tania klawiatura i przewodowa myszka w zupełności wystarczą. Jeśli komputer służy nam do pracy i rozrywki odpowiednie ułożenie nadgarstków, wygodne krzesło to podstawa. Ergonomiczne urządzenia ,podczas wielu godzin z pewnością, ułatwią pracę.

Co to jest klawiatura ergonomiczna

Jej wygląd zdecydowanie różni się od klasycznej, ponieważ w odróżnieniu od standardowych klawiatur, ergonomiczna ma specyficzny kształt. Jest wyprofilowana tak, by dłonie użytkownika nie były naturalnie wykrzywione podczas pisania. Została zaprojektowana tak, by w naturalny i swobodny sposób ułożyć dłonie, oznacza to brak dolegliwości bólowych, które z pewnością towarzyszą osobą pracującym przy komputerze. Niestety niewłaściwa pozycja rąk podczas prac przy biurku może prowadzić do rozwijania się zespołu ciśnienia nadgarstka, a także do bólów w stawach rąk oraz dłoni.

Dla kogo klawiatura ergonomiczna

Do osób, które szczególnie są narażone na urazy nadgarstków należą:

 • pisarze, copywriterzy i dziennikarze – wszystkie osoby spędzające dużo czasu na pisaniu na klawiaturze komputera powinny zaopatrzyć się w klawiaturę ergonomiczną. Przeznaczona do pisania, ponieważ utrzymuje prawidłową pozycję dłoni i przedramion.
 • programiści – długotrwałe kodowanie również wymaga zastosowania odpowiedniej klawiatury. Nie jest to oczywiście wymogiem, jednak z pewnością polepszy komfort pracy.

Klawiatura komputerowa ergonomiczna

Warto zwrócić na kilka szczegółów uwagę podczas wyboru klawiatury:

 • ergonomiczny układ klawiszy – klawiatura ta bazuje na układzie QWERTY; klawisze nie są rozmieszczone w prostych liniach, lecz wygięte w łuk lub podzielone na dwa bloki. Są przesunięte względem siebie, co z pewnością umożliwia komfortowe pisanie oraz ułożenie dłoni i palców podczas pisania,
 • wygięty i wyprofilowany kształt – jej kształt przypomina łuk lub falę, co sprzyja prawidłowej pozycji dłoni,
 • podpórka pod nadgarstek – element, który znaleźć można również w zwyczajnych klawiaturach. Dzięki niej nadgarstki odpoczywają nawet podczas pracy,
 • płynność działania klawiszy – klawiatura ergonomiczna musi być płynna.

Przed zakupem przyjrzyjmy się również takim aspektom jak:

 • cena – koszt zakupu klawiatury ergonomicznej nie jest niski, ponieważ wybór jest ograniczony, kwota za klawiaturę waha się od 100 zł w górę,
 • podświetlenie – nie wpływa w żaden sposób na ergonomię klawiatury, jednak z pewnością polepsza komfort użytkowania jej. Podświetlenie sprzyja korzystaniu z niej po zmroku bez konieczności dodatkowego oświetlenia zewnętrznego,
 • dodatkowe przyciski – ważne by posiadała ona przyciski multimedialne lub takie, które ułatwią obsługę komputera.

Alternatywne opcje

Mimo jej wielu zalet, czasami warto zastanowić się nad innymi opcjami.

 • klawiatura gamingowa – mechaniczna klawiatura sprawdzi się podczas gier, ale również podczas programowania,
 • klawiatura o niskim skoku przycisków – rozwiązanie szczególnie popularne wśród pisarzy, pisze się na niej szybko i płynnie.

Ostatnią z opcji jest klawiatura z podpórką pod nadgarstki. Mimo tego, że nie wszystkie modele posiadają zintegrowany dodatek, warto dokupić żelową podpórkę, która poprawi ergonomię na biurku.